STRETČINGS
Dzīve pilsētā uz cilvēka psihisko un emocionālo stāvokli atstāj noteiktu ietekmi. Ikdienā cilvēki daudzkārt ir pakļauti dažādām stresa situācijām, no kurām nav iespējams izvairīties, kā arī neveselīgam dzīves veidam. Šādās situācijās kā lielisks atslābinošs līdzeklis var izrādīties strečings - stiepšanās. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kuru darbs ir monotons, saistīts ar vienveidīgu darbību, mazkustīgumu – darbs pie datora, auto vadīšana utml. Vienveidīgs ķermeņa stāvoklis izraisa dažādas komplikācijas, kas saistītas ar mugurkaula deformācijām. Ne vienam vien ir bijušas sajūtas, kad „tumšs paliek gar acīm”, galvassāpes, reiboņi no strauju kustību veikšanas. Tas viss notiek tāpēc, ka atrofējas kakla muskulatūra, kas savukārt izraisa asinsvadu spazmas, kas ietekmē asins pieplūšanu galvas smadzenēm. Strečings jeb stiepšanās ir viens no labākajiem veidiem, kā mazināt pilsētas vides kaitīgo ietekmi uz Jūsu organismu.
Bez atslābināšanās un relaksācijas, ko sniedz strečings, tas labvēlīgi ietekmē Jūsu locītavas, piešķirot tām elastību. Strečings, salīdzinot ar citiem fitnesa veidiem, ir visefektīvākais līdzeklis, kā trenēt Jūsu locītavas, nenodarot tām nekādus kaitējumus vai blaknes. Strečings jeb stiepšanās – tas ir fitnesa paveids, kas vienlīdz noderīgs kā iesācējiem, tā arī ilggadējiem fitnesa cienītājiem. Tas ir sevišķi ieteicams cilvēkiem, kas cieš no artrīta, tā izraisītajām sekām.
Tas nav noslēpums, ka pateicoties kustībām, mūsu vielmaiņas procesi noris bez traucējumiem. Bet ko darīt, ja astoņas vai vairāk stundas dienā mēs esam spiesti pavadīt sēdus stāvoklī? Atbilde, protams, ir acīmredzama – ir jānodarbojas ar strečingu jeb stiepšanos, tādējādi atgūstot ķermeņa elastību un līdzsvaru. Stiepšanās vingrojumus veic lēni, tiem nav vajadzīgs īpašs spēks, piepūle un izturība, kas, savukārt, nepieciešams citās fitnesa disciplīnās. Šie vingrojumi lieliski palīdz nostabilizēt vielmaiņas procesus un noņem garīgo spriedzi, kas uzkrājusies dienas laikā. Nodarbojoties ar strečingu, Jūs vingrinājumus izpildiet savu iespēju robežās, kas neizraisa Jums sāpju izjūtas, pie tam Jūsu garastāvoklis uzlabojas un dzīves tonuss paaugstinās, jo organismā veidojas tā sauktie laimes hormoni – endorfīni.
Kā tas darbojas?
No fizioloģiskā aspekta tas izskatās šādi: stresa ietekmē mūsu muskuļi atrodas pastāvīgā spriedzē (hipertonusā), ierobežojot vai pat nosprostojot normālu asins un limfas cirkulāciju. Stiepjoties muskuļi ne tikai atslābinās, bet arī palielinās tonuss, kas ir pretēji spriedzei, tādējādi vairāk tos apasiņojot. Tā rezultātā uzlabojas arī sirds muskuļu, galvas smadzeņu, kā arī citu iekšējo orgānu apgāde ar asinīm. Visas ķermeņa šūnas, bet, galvenokārt, smadzenes, saņem vairāk skābekli, tādējādi uzlabojoties vielmaiņas procesiem. Visbeidzot, galvenā strečinga priekšrocība: statiskā stiepšanās ļauj saglabāt atslābināšanos un kontrolēt elpošanu. Stiepšanās vingrojumi – tas ir īpašs darbs ar enerģiju, kas ir pamatā austrumu praksēs – jogā, taichi, ušu, cigun u.c..
Ķīniešu uzskats
Ja uz muskuļiem var iedarboties arī tikai ar masāžu, tad uz saitēm – tikai un vienīgi ar stiepšanos. Locītavu elastība novērš artrozi un artrītu, bet, ja aplūko to no ķīniešu medicīnas viedokļa, tad tā pagarina arī to mūžu. Austrumu atveseļošanas speciālisti uzskata, ka „Pēda darbojas kā sirds svira. Saite ir kā slazds, kas „noķer” asinis un neļauj tām brīvi cirkulēt. Tāpēc elastīga saite ir nepieciešams nosacījums, lai novērstu ātru sirds nolietošanos”. Bez tam saites ir saistītas ar aknu un žultspūšļa darbību, kas savukārt atbild par tādām rakstura īpašībām kā ātras dusmas un nospiestības sajūtu. Pareizs stiepšanās vingrojumu komplekss ir zelta vidusceļš – mierīgs, harmonisks, līdzsvarots garīgais stāvoklis.